Pan V:"Nechtěl bych vidět, jak někdo umírá" (1/2)

14. září 2011 v 16:04 | Ivča |  Rozhovory
Narodil se roku 1988. Vystudoval Gymnázium ve Šlapanicích, nyní studuje bankovnictví na ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity a pracuje v auditorské firmě Ernst & Young. Sám sebe označuje za ateistu, jeho politickou vírou je liberální konzervatismus. V televizi sleduje 168 hodin a posluchá Český rozhlas 1 Radiožurnál.

Ve svém volném čase se aktivně nezabývá žádným tématem, které je v rozhovoru probíráno. Otázky mu dopředy nebyly známy. Je velmi otevřený a tudíž se jedná o dobrovolné odpovědi odsouhlasené ke zveřejnění. (Fotografie vznikla pro účely rozhovoru)

V první části rozhovoru Pan V bude odpovídat na otázky: Sledoval bys veřejnou popravu? Jsi pro zavedení trestu smrti? Nebojíš se pohřbení zaživa? Daroval bys svoje orgány? Čeho se na smrti bojíš? - To vše a ještě více v rozhovoru o kontroverzních tématech bez obalu!

OSUD A POSMRTNÝ ŽIVOT

Začneme zlehka - věříš na osud a posmrtný život?
Tak na osud trochu jo, ale na posmrtný život moc ne.

Co si myslíš, že se stane po smrti, když nevěříš na posmrtný život?
Moc to neřěším, ale určitě si nemyslím, že po té smrti bude nějaký život ještě. Prostě konec. Nic se nebude dít.

Tys nad tím nikdy neuvažoval? Nikdy jsi neuvažoval o smrti?
Ale uvažoval, hodně, ale...

...Na nic jsi nepřišel?
Přišel, ale jsem si jistej, že potom není žádný život, nedovedu si to nějak představit, že by někde bylo nějaký nebe nebo nějaký druhý svět.

Nebojíš se tedy, že se dostaneš do pekla?
To se vůbec nebojím.... Bojím se smrti, ale nebojím se toho, že bych byl v pekle.

Čeho přesně se na smrti bojíš?
Toho, že přijde moc brzo, že si předtím třeba kvůli ní něco nestihnu nebo tak.

Co všechno bys chtěl před smrtí stihnout?
No, tak kdybych třeba umřel dneska, tak by mě to fakt na*ralo třeba. Jako samozřejmě, že chci umřít někdy okolo 80 nebo tak, ale chci ještě to mládí si trochu prožít a tak.

Takže si myslíš, že umřeš, a pak nebude naprosto nic? Že to bude například jako když usneš v noci?
No, to si myslím, že....že prostě bude konec. Že nebudu nic cítit potom, žádný převtělení - nic takovýho.

Takže myslíš, že když člověk umře, už se nikdy nenarodí? Nikdy se ti žádné místo nezdálo povědomé, jako by jsi v něm už byl, i když jsi věděl, že tam jsi poprvé?
Ne, to já vůbec nevěřím na nic takovýho.

POHŘEB A POHŘBÍVÁNÍ

Chtěl by ses nechat zpopelnit, nebo bys chtěl být pochován do hrobu?
Nad tím jsem nepřemýšlel (smích), ale já myslím, že v dnešní době se většinou dělá už takový to zpopělnění, že to do hrobu je hrozně drahý...takže asi zpopelnit. Urna je levňoučká.

Dá se tedy říct, že chceš i po smrti myslet na svou rodinu a finančně ji nezatěžovat klasickým hrobem?
Tak bůhví, co bude, ale asi jo. Jako hlavně si taky myslím, že kdo by se o to potom staral (smích).

Myslíš si, že budeš mít děti, které se o tebe nebudou starat?
Tak to právě záleží, kdy umřu. Kdybych umřel teďka, tak samozřejmě, že rodiče by rodiče udělali pěknej pohřeb (smích). Néé....chtěl bych se nechat zpopelnit. Já teda jsem naštěstí ještě na moc pohřbech nebyl, ale jako chtěl bych se nechat zpopelnit asi. Myslím, že je to u nás v rodině i tradice nakonec, jako nevím o nikom, kdo by měl hrob v rakvi s celým tělem.

A nebojíš se, že lékaři špatně diagnostikují smrt a zpopelní tě zaživa? Z minulosti jsou takové případy známy.
Ále, myslím, že to je to poslední, co bych řešil. To je tak rozhodně malá šance, že bych umřel a ještě by si mě spletli, že jsem mrtvý a nejsem. Toho se fakt nebojím.

Dá se tedy říct, že jsi smířený s tím, že tě jednoho dne zpopelní?
Víš co, tím že by mě dávali do té rakve, tam je šance třeba že bych byl ještě živý a oni by mě tam zaklapli, ale tím, že budu zpopelněnej, tak mám jistotu, že minimálně při tom spalování uhořím (smích).

Ale bude tě to bolet.
No ale nebudu v rakvi jak blbec někde ležet, ještě zakopanej pod zemí.


Chtěl bys mít urnu na hřbitově, nebo bys chtěl být někde rozprášený?
To je ale pěkný téma v sobotu odpoledne. No právě, že moji prarodiče teďka hodně furt mluví o smrti že jo, taková řeči depresivní, a tak ti říkají, že by chtěli být na louce, protože právě mají strach, že by se o ně nikdo nestaral potom. Jako o ten hrob myslím, že by za nima nikdo nechodil ani to umývat a takový ty věci (smích).

Takže ty jsi ve vztahu ke své smrti praktik (rozprášit, aby se nikdo nemusel starat) a šetřílek (spálení a urna je levnější než klasický hrob s rakví)?
Ne šetřílek, ale...nevím, jestli bych se chtěl nechat rozprášit, asi bych chtěl normálně klasiku prostě.

Aby se o to někdo staral, aby si děti ubírali svýho volnýho času. (ironie)
Přesně, aby si řekli: Tohle byl náš táta, který nás vychovával, nechal nám pěkný peníze, tři maminky, tak ...

Chtěl bys honosnou urnu, které by si lidé všímali, nebo obyčejnou urnu u urnovýho hřbitova?
Asi jo. Já bych chtěl normálně obyčejnou. Tento rozhovor lze v případě mé smrti použít jako závěť. Jo, přeju si to takhle. A taky si myslím, že by se klidně mohly po mé smrti nějaké orgány využít na dobročinný účely, takový to předání.

Takže by jsi své orgány daroval?
Jako jo, pokud by to nebylo nějaký devastující, tak si myslím, že jo, to bych klidně věnoval - myslím, že je to pěkný.

A nemyslíš si, že by se potom část tvého já přenesla do člověka, kterému by byly orgány darovány? Je totiž známo několik případů, kdy se příjemce po darování srdce začal v určitých věcech podobat svému zemřelému dárci.
No právě na tohle já moc nevěřím. Kromě spermií si myslím, že se nemůže nic přenést takhle. Ani srdce, možná mozek, ale to nejde že jo, tak myslím si, že u srdce to určitě nebude.

TREST SMRTI

Jsi pro zavedení trestu smrti?
Ne, nejsem.

Nezastáváš tedy názor, že je to jeden z nejvyšších trestů?
Je to jeden z nejvyšších trestů, ale ne ten, který by se měl uplatňovat.

Když někdo zabije stovky lidí, ty bys mu nedal trest smrti? Ani těm nejhorším zločincům?
Ne, ale nedal bych mu samozřejmě žádný vězení s telkou a tak, ale nějaký vězení tvrdý, kde by musel pracovat.

Jak podle tebe vypadá tvrdé vězení pro ty nejhorší vězně?
Tak asi nějakou samotku, kde by měli jen jídlo, místo na vykonání základních potřeb, aby museli vytvořit nějakou práci nebo pokání, nebo něco takového.

Jak přesně to pokání specifikuješ?
(přemýšlí) No tak.... Bývají takový ty tresty, ty kterým teda moc nevěřím, že když toho člověka potom vezmou na rozhovor s těma pozůstalýma nebo tak, že prostě pozná z toho to utrpení.

Ty si myslíš, že když se člověk, který zabije stovky lidí, setká s pozůstalými, bude cítit utrpení za jejich smutek?
Ne, tak to ne. Ale nemusí být zabitý. Musí být na té samotce, musí tam být, makat, mít tvrdé podmínky - žádné slitování. Ale nezabíjet.

Nechal bys ho tam až do konce života?
Myslím, že to je dokonce možná i tvrdší trest, než tak smrt.

Myslíš, že když člověk trpí, je to horší, než když umře?
Stoprocentně. A hlavně u toho trestu smrti je vždycky ta obava z toho nesprávného odsouzení, vždycky se může objevit po pár letech, že to byl omyl a ten trest smrti je nevratný. Takže proto bych ho zrušil.

Když nejsi pro trest smrti, jsi pro fyzické násilí, kterým by byli vězni trestání? Nebo bys je jen nechal zavřené na samotce?
Ono je to těžké. Takový ten selský rozum mi říká, že když někoho třeba znásilní nebo mučí, tak že by měl dostat taky pořádně napráskat do pr*ele (smích). Prostě dostat něco takového, aby si to pořádně vytrpěl, ale to asi v praxi nemůže nikdy fungovat, protože by nešlo určitě co bude za co, jako nějaký oko za oko, to si myslím, že ne. Takže bohužel prostě, v demokracii to musí být tak, že tam nějakej takovej trest humánní.

Kdybys měl možnost změnit to, změnil bys to? Dal bys oko za oko?
Nevím. (přemýšlí) Asi ne. Asi bych to nechal tady u těchto menších trestů, ale určitě bych zpřísnil ty podmínky pro to vězení a tak. Žádný takový ty televizky a ranní pingpong a tak.

Říkal jsi, že pro trest smrti nejsi - ani pro elektrické křeslo, ani například pro veřejnou popravu. Ale kdyby přece jenom byla veřejná poprava, díval by ses?
Asi ne. Já jako ... tam už ani není co vidět v dnešní době jsou to takové ty injekce, kdy vlastně ten člověk během chvilky umře nebo křeslo - tak to by mi nedělalo žádné potěšení, to bych ani nechtěl vidět.

I kdyby se jednalo o gilotinu na náměstí?
Ještě jsem žádného mrtvého neviděl, takže bych ani nechtěl vidět.

Nikdy jsi v žádném filmě neviděl, jak někdo umírá?
Ale jo, tak to viděl, ale to je film, tam si to natočí a žijí dál, ale nechtěl bych to vidět tu smrt.

Některé filmy jsou natočeny podle skutečné události a přestože se jedná pouze o rekonstrukci událostí z minulosti, tak víš, že tímto způsobem opravdu někdo umřel, víš, že se to opravdu stalo. A vidíš to. V některých filmech jsou dokonce použity pravé záběry.
No to vidím, ale to je takové prostě jenom ... to už se něco stalo jednou a tím, že natočili ten film už nikomu neublíží. Zatímco když se doopravdy umírá, tak to přecejenom je nějaké utrpení pro toho člověka nebo pro jeho blízké.

Nemohl bys za to, že ho zabijí. Byl bys pouze přihlížejícím z davu.
Jo ale stejně by se mi to hnusilo. Nehtěl bych to vidět, jak někdo umírá. Protože to je strašný.

V minulosti to bylo bráno jako honosná zábava, sešel se i ten nejprostší lid a dívali se na veřejné popravy, nebo gladiátorské hry. Svým způsobem se tím vybili, dostali emoce ven z těla. V dnešní době je tu do jisté míry nahrazeno různými počítačovými hrami, hororovými filmy...Jak ty ze sebe dostáváš emoce?
(smích) No tak to je právě podle mě i takový důkaz té dnešní společnosti, že je taková vyspělejší. Že už to není o tom, že se vyžíváme v gladiátorských hrách, ale v těch mnohem humánnějších počítačových hrách, což třeba dnešní důchodci moc nechápou, ale podle mě je to právě mnohem lepší a přístupnější.

Přesto je rok od roku více násilí (pozn.:dle statistik policie).
Podle mě nění. Právě proto, že dřív třeba byli popravy veřejný, gladiátorský souboje a dneska jednou za dva roky někdo prostě udělá nějakej útok nebo něco, což je samozřejmě strašný, ale je toho minimum. Naopak dřív bylo právěže běžný podle mně nějaký veřejný násilí a takhle.

Kdyby přece jenom na televizní stanici byl vysílán přímý přenos z náměstí, jak tam někoho zabíjejí, tak by ses nedíval?
To bych šel klidně ají demonstrovat proti tomu.

Jaký názor bys měl na lidi, kteří by se na to dívali? Odstrašovali by tě? Odsoudil bys je?
Spíš to jsou takový typičtí diváci Novy, kteří prostě na to hledijou, kteří...Tak chápu, že lidi touží po senzaci, ale ... Já třeba taky, ale ne po takovéhle. To by mi nedělalo žádnou radost dívat se na to, jak někdo umírá. I kdyby to byl nějaký zločinec.

POHŘBENÍ ZAŽIVA A DŮVĚRA V DRUHÉ
Na začátku jsme se bavili o pohřbívání a o špatné diagnostice toho, že pacient zemřel. Dokážeš si představit, že bys byl zaživa pohřben?
Jako že bych potom už umřel, že by to nebylo na chvíli nebo tak?

Můžeš to rozebrat z toho úhlu, že by tě potom vysvobodili, a nebo že bys v té rakvi umřel?
Tak kdyby mě vysvobodili, tak bych to třeba například na chvíli mohl zkusit, bylo by mi to asi nepřijemný. V tý chvíli bych se třeba bál, že to bude blbej fór a nechaj mě tam. Takže bych tomu musel hlavně věřit tomu člověkovi, ale ..

A máš kolem sebe takové lidi, kterým můžeš věřit a svěřil bys jim do ruky svoji smrt?
To právě... tak u takhle vážné věci jako věřit...věřil bych, že by mi to kámoši neprovedli (smích) jo, ale u nějakých míň důležitých věcí právě nevím, jeslli může takhle věřit kámošům. Asi rodině, ale jinak si myslím, že jinak nikomu moc ne.

Takže v těch nejdůležitějších záležitostech věříš pouze rodině, nikomu jinému?
Tak v takhle extrémních věcech, jako že by mě někdo ze srandy zabil, tak to věřím, ají třeba tobě, že bys to jako neudělala (smích), protože to je fakt blbej fór (smích) ale kdyby to bylo něco třeba míň drsnýho, tak to lidem moc nevěřím.

Myslíš, že dokážeš věřit své životní partnerce, když zatím dokážeš věřit jen rodině, přesto, že se jedná jen o takové "drobnosti"?
Z toho mám právě největší strach, že nedokážu věřit nikomu a třeba ani nebudu moct...nevím, doufám, že třeba budu moct věřit té partnerce, ale spíš mám strach, že mě třeba jednou zklame a potom už jí věřit nebudu. Třeba že jí nevěřím oprávněně. To já ji můžu nevěřit jak chcu, ale jde o to třeba, že si budu říkat že je to jenom moje nějaká ta nedůvěra a pak zjistím, že to byla pravda, tak...nevím, nevím jak bych se zachoval. Rozvést se není jenom tak, když s ní budu třeba 20 let.

--- Konec první části rozhovoru. Ve druhé části se budeme věnovat umělému udržování člověka při životě, eutanazii, smíření se se smrtí, duchovnu a sebevraždě. Celý rozhovor bude zhodnocen a doplněn o pocity zpovídaného.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Peťka Peťka | Web | 14. září 2011 v 19:47 | Reagovat

páni, vyčerpávající dotazy ;) vůbec nevím, jak bych na ně já osobně reagovala takhle bez rozmýšlení, ale je pravda, že o to je tenhle rozhovor zajímavější, protože kdo se tě na tohle v "normálním" rozhovoru zeptá? :D ale myslím, že si s tím dotazovaný poradil docela dobře ;) těším se na další ;)

2 Venca Venca | 14. září 2011 v 23:00 | Reagovat

To je aspoň rozhovor do hloubky. Názory máš dobrý, ve většině bych se ztotožňoval. Jen radeji uhořet než ležet jak blbec v rakvi a ještě v podzemí. To mě fakt pobavilo :-D Už se teším na pokračovaní, zvlašť na to duchovno :-D

3 Venca Venca | 14. září 2011 v 23:36 | Reagovat

A teď něco k autorce, která iniciovala tento rozhovor. Už od začátku jsem se velice bavil. Začneme hezky zlehka a pak hned nasledovala smršť otázek na tělo jako Tys nad tím nikdy neuvažoval? Nikdy jsi neuvažoval o smrti?...Na nic jsi nepřišel? a jako tečku jestli se bojí pekla :-D Ty témata byly probrány vskutku do hloubky.... :-D I když je to na dost vážné téma, tak se člověk i pobaví a to se mi líbí. Podle mě by ti nějakej pořad na podobné téma moc šel!!! Klobouk dolů Ivi, moc pěkně vedený rozhovor :-)

4 Pan V Pan V | 14. září 2011 v 23:52 | Reagovat

Diky Petko, jo to kdyz na cloveka Ivca vyhrkne tak se tezko odpovida :)

5 T.Louie T.Louie | Web | 16. září 2011 v 1:58 | Reagovat

Tomu říkam povedený rozhovor. Sice se moc neztotožňuju s většinou odpovědí, alekaždý má svůj pohled na věc :)
....dobrý. Dost dobrý ;)

6 T.Louie T.Louie | Web | 16. září 2011 v 18:01 | Reagovat

(doufám, že neva, že ti odepisuju sem :) )
Do oblíbených si mě klidně hoď, pokud se ti ten můj výkecník líbí, samozřejmě nejsem proti :)) taky si tě tam přidám.
K tomu Prostřeno!- jasně, banda trotlů, co by pro pár šlupek udělala takřka cokoliv. Nezastírám, že i ten klučina je pablb, ale mě jde čistě jen o ten postoj k němu jakožto vegetariánovi. To se mi hodně nelíbí, jinak ať se tam třeba poperou :)

7 Příšerka s.r.o. Příšerka s.r.o. | Web | 17. září 2011 v 18:49 | Reagovat

Páni, tak tohle je vážně dost dobrý. Jen tak dál :) Nevím nevím, jak bych na některé otázky odpovídala :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama