Srpen 2011

Blogerka zapíná mozek

13. srpna 2011 v 1:02 | Ivča |  (D)Úvod Blogu
...aneb jak jsem jsem dostala šanci stát se redaktorkou studentského magazínu.

"Baví tě psaní? Pokud ano, můžeš se stát členem našeho týmu." zněl inzerát na stránce www.zapnimozek.cz, kam mě odkázal vyhledávač při dotazu na volná místa pro začínající redaktory. Přestože nestuduji žurnalistiku (a rozhodnutí přijímací komise stále po nocích oplakávám), zkusila jsem bez většího očekávání na inzerát odpovědět. Nečekala jsem, že odpověď skutečně dostanu a ani ve snu by mě nenapadlo, že bude kladná! Hlavní redaktorka mě přijala do svého týmu a po pár dnech jsem "vyrazila s článkem na trh". Nechtěla jsem prvním článkem riskovat, proto jsem zvolila napsat report z festivalu, na kterém se dle mého nedá nic zkazit.

To, že nechci psát podle zavedených norem, které jsou pro jednotlivé slohové útvary typické a snažím se do zavedených slovní spojení vnést alespoň trochu svěžího vánku netřeba zdůrazňovat. Chtěla jsem vše pojmout tak trochu netradičně a hlavně ukázat, že i report může být zajímavý a má čtenářům co nabídnout.

V první řadě jsem načetla "klasické" reporty z různých hudebních akcí - moc se nelišily. Většinou zaznamenávaly průběh, počet návštěvníků, počasí a vystupující kapely. Poté jsem se vrhla na sepsání mé prvotiny, která měla být uveřejněna na výše zmiňovaném studentském serveru. S odhodláním napsat kvalitní (avšak stále amatérský) článek, který by zahycoval realitu, ale zároveň čtenářům nabídl "něco víc" jsem usedla za LCD obrazovku. I když jsem při psaní občas hledala ta správná slova, myšlenek bylo dostatečně. Snažila jsem se vyběhnout ze zaběhlých kolejí a všechno pojmout trochu netradičním způsobem, proto jsem každou kapelu okomentovala slovy, které jsem vyřkla doma na dotaz jaký festival byl. Přesto jsem se snažila zachovat neutrální pohled a neutrálně ohodnotit ty, kteří svou hudbou nebyli mému srdci nejblíže.

Článek je k dispozici zde.

Zanedlouho po odeslání ke schválení prošel rukou korektorky a byl vydán. Za pár dní jsem odkaz na článek našla na oficiální facebookové stránce Hradologie. V tu chvíli předem mnou stála už jen jedna otázka - O čem bude článek číslo dvě? Momentálně jsem šťastná. Nakoplo mě to k dalšímu samostudiu tajů žurnalistiky. I když se nejedná o server, který by byl všem známý a měl návštěvnost v řádu statisíců, je to možnost rozvíjet se, zlepšovat se a konzultovat články s odborníky. A kdo ví, zda nebude jen odrazovým můstkem k dalším úspěchům. :)

A proto se Vás chci zeptat, milí blogeři, zda svá slova věnujete pouze blogu, nebo přispíváte i na další servery? A pokud ne, nemáte ambice "dotáhnout to někam výš", i když po malých krůčcích? A myslíte si, že i bez vzdělání v oboru lze prorazit?

Mějte se krásně, či ještě lépe, umíte-li to. I.