Slova? V dnešní době přepych!

27. února 2011 v 0:08 | Ivča |  Postřehy a Úvahy
Milí lidé,

přestože se nejedná o úkaz několika posledních dnů, týdnů či měsíců, ba naopak má dlouhotrvající ráz, cítím jakési vnitřní nutkání promluvit alespoň skrze blog, tedy psanou formou, ke všemu, co k tomu náleží. Toliko k nezáživnému, leč nutnému úvodu, kterého si postřeh žádá.


Troufám si říci, že jen menšina z Vás - snad ta, jenž se nenechá volně unášet pokušením o návštěvy dosud nenavštívených stránek - nezažila okamžik, kdy se Vašim očím naskytl pohled na upravené fotografie mladých slečen, proložené všeobecně známými citáty o přátelství, které si vzájemným dotekem úst, který, troufám si říci, není spontánní, dokazují, co jedna pro druhou znamenají. Do oka bijícím prvkem těchto poslepovaných obrázků je pokus o vytvoření co nejpalčivějšího rámečku, jež má dotvářet celkový vizuální efekt. Pro ukázky takovýchto photoshopových výsledků netřeba chodit daleko, stačí podívat se na blogový deníček zhruba každé páté slečny nebo seznamovací servery. Tímto nemám v zájmu kritizovat žádné deníčky vydané Internetovi, tím jest podpořen fakt, že neuvádím přímé odkazy.

Inu, výroba takových obrázkografií stala se velmi populární. Lišícím se znakem jsou jim jen různé tváře a různorodé barevné sladění kudrlinek zastupujících písmo. Opravdu jsou slova "mtr má best fiend" horoucným vyjádřením dlouholetého pevného kamarádského vztahu? Je snad požadovaným důkazem přátelství věnování několika minut úpravě společné nastokrát focené fotky, zakončené slovy "Kamarádky 4ever"? Pokud tomu tak je, dnem dnešním ztrácím veškeré zbylé iluze o nezkaženosti mladých slečen, které vydaly své dětsví, mládí a dospívání, tedy ty nejkrásnější a zdánlivě nejrozmanitější etapy života Internetovi.

Nutno podotknouti, že se nepovažuji za člověka, který má dospívání za sebou, neb "-cetkovský" věk mně dohnal teprve nedávno. Přesto však jsem stihla zažít doby bez pomocné html, kterou nám počítače podbízivě servírují na dennodením meny. Degenerace internetovými fóry na základě používání více teček než písmen a používání zkratek do zpráv Esemesových je jen krátký výčet toho, jenž s otevřenou náručí nutí nás vzdávat se užívání češtiny v takové podobě, ve které je záhodno. Ruku na aortu - rozumíte všem inovátorským pseudovýrazům, které dnešní mládež s oblibou vyslovuje?


V mém případě nutno zatlačit slzu, která dere se na povrch při pomyšlení, že dnešní doba svádí a ve své podstatě i vyžaduje stále více písemné komunikace skrze počítače na úkor mluveného slova. Je chválihodné, že dnešní děti umí napsat zprávu Emailovu s hlavou a patou, oslovením a ukončením, rozloučením a úvodem. Leč problémy v komunikaci "naživo" mají. Kolikrát nedokáží vyjádřit to, co chtějí, mají zábrany při projevu před větším počtem lidí, zadrhávají se v povídání, nedokáží odpovědět celou větou, méně frekventovaná slova jim nic neříkají. Kam současná čeština spěje? Je opravdu správné, že se na školách klade větší důraz na psanou formu a ústní je odhrnuta do pozadí? Jsou Slova v dnešní době opravdu přepychem? Pokud se přikláníte k souhlasu - proč s tím nic neděláme?

"Na začátku přišlo slovo. Hned po něm přišlo nedorozumění." - R.K.Sprenger

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Le fille Ash Le fille Ash | E-mail | Web | 27. února 2011 v 0:30 | Reagovat

Bohužel, máš pravdu. Dobré mluvené slovo je, tedy ne, jinak, není přepych, je jen vzácností. Každý sice umí mluvit, ale špatné je to, že všechny zkratky, které se využívají na internetu, používají se i v normální mluvě. A to je to špatné. Proč? Proč tomu tak je? Je to škoda.

2 adw adw | 1. března 2011 v 14:31 | Reagovat

Je to krásně napsaný a úplná pravda. Občas je mi líto, když se na ty fotky podívám a říkám si, že asi taková kamarádka nejsem, a jestli jsou opravdu tak dobré kamarádky, nebo je to jen póza. Bohužel je to většinou jen a jen póza...

3 mimmey mimmey | Web | 11. března 2011 v 21:14 | Reagovat

a čo sa dá robiť? jedine pozerať na to všetko.. tie "mladé slečny" nemali dostať do rúk zbraň zvanú internet a niekedy keď vidím na facebooku status "dneska bolo wonku supáá cmuQ" tak by som zabíjala.. ale nerobila by som to isté keby sa mi dostalo pripojenie na internet do rúk o pár rokov skôr? raz sa za to aj oni budú hanbiť. verím v to..

4 moni.ss moni.ss | E-mail | Web | 19. března 2011 v 19:08 | Reagovat

Nadpis zní, jakoby jsi zažila celá staletí.

5 Almendra Almendra | Web | 22. července 2011 v 11:20 | Reagovat

Úžasný článek! Fandím ti! A souhlasím! :) Až dodneška jsem si říkala, že naše generace je přece jen zkažená než-li naši rodiče, ale když se kouknu na dnešek na mladé malé holčičky tak si říkám, že všechno u nás ještě není ztraceno! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama