Budou nám generace za stovky let rozumět?

4. května 2009 v 17:24 | Ivča |  Postřehy a Úvahy
Toto je úvaha, která vznikla jako slohová práce do školy.. Měli jsme zapřemýšlet, co si o nás pomyslí další generace a jestli nám budou rozumět...


Nutno podotknouti, že na tuto otázku, v mých očích, neexistuje jednoznačné odpovědi. Čím jsem k tomuto názoru byla směřována? Mnoha faktory, které moje myšlenkové pochody ovlivnily. Během procesu přemýšlení, který zprvu směřoval mé myšlenky ke spíše kladnější polemice, dobrala jsem se i k určitým faktům, které mne donutily nahlížet na danou problematiku i z té, pro lidstvo méně přijatelnější - negativní stránky. Ano, dovoluji si nazývat toto téma problematikou, poněvadž každým z nás na něj může být nahlíženo jinak, ač by některé názory mohly nést shodné rysy, rozdílnost názorů činí tuto otázku problematickou. Nyní k myšlenkovým pochodům, které ovlivnily cíl mé úvahy.

Budu-li se zabývat pouze nalezením a vykopáním našich hřbitovů, které moji hlavou prolétly jako první, nebyl by zcela splněn cíl úvahy. Zahloubám-li se více a ponořím-li se do svých myšlenek hlouběji, s úmyslem nalezení i jiné věci, která je pro naši dobu typickou, z ne zcela zjevných příčin, naskytne se mému vědomí myšlenka směřující k záznamovým médiím - fenoménu dnešní doby, na nichž je zaznamenána, troufám si říci, podstatná část novodobé kultury utvářenou naší konzumní společností. Sváděna k porovnávání těch dvou různých součástí života lidstva, pustila bych se do popisu, který líčil-by myšlenky, vnady a názory vedoucí mne ke stanovisku popsanému výše. Pokusím se ale pojmout toto téma jiným způsobem. Moudré hlavy mohou namítnout, že dochází k určitému rozporu v oblasti nahlížení na věc, já se od tohoto obvinění ospravedlňuji, protože tyto výlevy, pramenící z mých dosavadních poznatků, zážitků a dojmů, jsou a budou subjektivní. O objektivitu se ani pokoušeti nebudu, nebyl by totiž splněn jeden z hlavních cílů pramenící ze slova úvaha.


Pomocí vědy lidstvo podmanilo si vzduch, ve kterém pohodlně a běžně cestuje, právě tak i moře a zemi. Bez většího zjevného nebezpečí - s naprostou vládou nad strojem - a v dříve nepředstavitelně krátkém čase, dokážeme se přepravit desítky, stovky kilometrů. Jaké další poznatky lidstvo pozná a bude je moci aktivně využívat v budoucnu? Je možné posunout se ve vývoji ještě dál, nebo jsme již došli k hranici, za kterou je jen bezedná propast, díky které zahyneme, tak jako starověké vyspělé kultury, a budeme po mnoho stovek let žít bídným životem tak jako naši předkové a vše bude budováno od začátku? Je vůbec správné, že jsme dovolili, v ne tak dávné době, naklonovat člověka? Dojde k naprosté zkáze mnoha lidských životů na základě 3. světové války? Předpokládejme, alespoň pro tuto úvahu, že k takovému vyhrocenému a krajnímu činu dojde. S největší pravděpodobností by se použilo atomových, jaderných a nukleových zbraní. Znamenalo by to, že ve 4. světové válce, nastala-by, bojovalo by pouze kameny - jedinými dostupnými prostředky. V takovém případě by názor na činitele zkázy, tedy nás, budoucími generacemi, logicky, nebyl positivní. Dovoluji si soudit, že by našemu chování nerozuměli, mohli by se pouze domnívat, co nás k tak zásadním věcem a činům vedlo. V takovém případě je tedy odpověď na otázku "Co si o nás pomyslí naši potomci?" spíše negativní. Neospravedlňuje nás totiž nic, žádný hrůzný světový konflikt, k tomu, že jsme zpustošili planetu, na které tisíce let žili a v budoucnu také měli žít generace a generace dalších lidí.

Chování generací za 200 let, pokud by k oné katastrofě opravdu došlo, můžeme pouze domýšlet. Bude lidská rasa podrobena evolučním změnám a vyvine se člověk, jakožto jedinec, ve tvora rozumnějšího, zdatnějšího a ve všech ohledech silnějšího? Nebo zůstaneme bez naděje dostat se dál? Obklopí nám zžíravost vedoucí k bezvýchodnosti situace? Tyto otázky vedou mne k pohnutkám, že je zcela možné, že v takovém případě nemusí po nás zbýt nejmenší památky, nejmenšího náznaku toho, že tuto modrou planetu kdysi někdo po dlouhou dobu obýval. Nebylo by od věci zanechat, nebo se o to alespoň pokusit, našim následovníkům alespoň náznak naší kultury, či dalších věcí, které by vláda, konajíc tuto akci, uznala za vhodné. Něco, co by jim alespoň zhruba pomohlo přiblížit naši dobu. Nemůžeme s jistotou tvrdit, že by to bylo v jejich zájmu, že by měli chuť poznat něco, co bylo, a někoho z těch, kteří způsobili vyhynutí celé naší rasy. Uložit však nějaké dobové artefakty na místo, kde by byly nezničitelné, do nějaké tajné schránky, zdá se být dobrým nápadem. Pro budoucí generace to může být brána do nedávné historie, určité vědecké poznatky i návodem pro přežití, či naopak by jim mohly způsobit stejnou zkázu jako nám a obrat je o poslední dech nad vodou. Měli by tedy začínat budovat nový svět s čistým štítem? To zůstává otazníkem. Měla by určitá fakta zůstat raději pod pokličkou pohřbená a bezcenná minulost zatracena? Kdyby někdo znal odpovědi na tyto otázky, svět by ho považoval za génia, či blázna. Netroufám si odhadnout, do jaké skupiny by byl zařazen, v dnešní době je totiž možné vše.

Uvažujme ale, že nenastane žádná radikální válka a svět se bude nadále vyvíjet přirozeným způsobem, jako tomu bylo do teď. Současná situace naznačuje tomu, že z nás budou živoucí trosky. Chodící schránky z kůže zcela bez citu a bez chuti žít. Vystřídá nás
krutá, bezcitná, chladnokrevná, marnivá, lakotná, sebestředná, líná, naivní, závistivá, škodolibá, zlostná a krvelačná generace? Nebude to počátek nové záhuby? Člověk je již od počátku tvor omylný, dokáže se však ze svých chyb poučit? Podívejme se do historie před 200 lety, rozumíme skutkům a činům, které byly vykonány? Chápeme, jakými skutečnostmi k tomu byli vedeni a dokážeme pochopit jejich dobu? A pokud ne, proč si naivně myslíme, že díky záznamovým médiím, novodobé revoluční technologii, tomu bude jinak? Ano, jsou zde určité předpoklady, směřující i ke kladné polemice, já se k ní však nepřikláním, z důvodu rychle se vyvíjejících moderních přístrojů, které jsou natolik nadčasové, že nedokáží přečíst obsah z 20 let staré desky. Rozlehlé sklady uchovávající kopie televizních pořadů, natočených desek, videoklipů, starých novin, zavoskovány na tenké kulaté věci, nazývající se DVD, nám přínosné nebude.

Lidstvo se nedokáže poučit z chyb, které napáchalo. Nepřemýšlí nad důsledky svých činů a skutků. Stane-li se katastrofa, která naši rasu téměř celou vyhubí, další generace utrpí ztrátu velikou, ne však takového rázu, že by se nevyrovnala příležitosti, která se jim naskytne. A to pokusit se vytvořit společenství, které v harmonii přetrvá.

A jaký je Váš názor? Budou nám generace za stovky let rozumět?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Peťka ;) Peťka ;) | Web | 5. května 2009 v 18:34 | Reagovat

musím říct, že jako první mě hrozně zaujal takový starší styl psaní, který jsi pro úvahu použila moc mě to překvapilo a zní to díky tomu hrozně zajímavě.
jinak co se tématu týče... můj komentář by byl asi delší, než se sem hodí. generační problémy jsou vážně problémy. a jsou jedněmi z nejstarších vůbec. jsou tak staré, jako lidstvo samo a budou tu pořád. jsou možné kompromisy, ale k těm jsou vždy potřeba dvě strany a jesliže se umanutý puberťák odmítá bavit se svými rodiči, tak to nikam nepovede a stejné je to i naopak, když se zatvrzelý rodič odmítá snížit k tomu, aby vážně poslouchal svoje děti

2 Marelia Marelia | Web | 6. května 2009 v 6:56 | Reagovat

Až přijdu z nemocnice tak si to cele proctu, ale ted musim rict, ze jsem se musela smat tomu druhemu obrazku..prislo mi to trosku vtipne i roztomile :D

3 Marelia Marelia | Web | 6. května 2009 v 18:59 | Reagovat

Docteno :) Nejdriv k vyznamu avataru (jak jsi psala na mem blogu)hodne lidi je asi pouziva jako ikonku blogu, ale co se tyce me ja je pouzivam na ruzna fora jako ikonku v diskuzi. Snad jsem ti v tom udelala trosku jasno :)
Ale ted uz vazne a k tematu..Nejprve obdivuji tvoji slovni zasobu a smekam. Prace je ctiva a zajimava. Ted jestli muzu vyslovit i ja svuj nazor tak rikam a verim svym slovum, ze deti mych deti budou posledni generaci, asi v to verim diky hrozbe globalniho oteplovani, financni krize, ktera speje jen v to, ze bude vseho min a min az nezbude nic tem malym a budou se muset spojit proti tem velkym-tedy, jak uz jsi sama napsala III. svetova valka. Nekomu tam kdesi na vychode rupne v hlave svrhne si par atomovych bomb na to mu par bombama odpovi zapad a co bude s nami? Jak se rika vsemu je jednou konec...A sama si rekla clovek se neumi poucit a me prijde, ze ani nechce, nevidime, co je ocim tak zrejme.Mohla bych psat dal a dal, ale nechci ti to tu zacpavat. Kazdopadne muj nazor znas a ted uz jenom staci rict, ze ta prace je moc krasna a ty moc chytra mlada dama :)

4 Kiriki von KoKo JamBo Kiriki von KoKo JamBo | Web | 6. května 2009 v 22:43 | Reagovat

Mno podle mě nám generace za stovky let nebude rozumět, protože se toho lidstvo ani nedožije.
Lidé ničí přírodu dál a dál i přes všechny zákazy a protesty, a tak bychom se potom neměli čemu divit, když dojde voda, kyslík a další složky potřebné k životu, které bereme z přírody.
Mír a lásku! xD

5 P€ŤULK& P€ŤULK& | Web | 7. května 2009 v 14:02 | Reagovat

Hodně krásně napsaný článek, máš vskutku talent. Co říct? Když nerozumí ani generace, které se od sebe liší o pár let, tak jak by si mohli rozumnět ještě s větším rozestupem. Ale, třeba se najde vyjímka, která potvrzuje pravidlo.

6 Anett"ka" Anett"ka" | Web | 7. května 2009 v 18:16 | Reagovat

nedotkla se mě tvoje kritika.. u mě na blogu.. nebo spíš dotkla... jakože pozitivně.. jsem ráda, že řekneš svůj názor, než aby jsi mi řikala, jak to je užasny, když si to ve skutečnosti nemyslíš.. takže děkuju..

7 zapplig zapplig | Web | 7. května 2009 v 23:39 | Reagovat

Jako já nerozumím mnoha činům před stovkami let, stejně tak nebude ani budoucí generace rozumět nám. Ale jde o to, jestli ta generace za tak dlouho vůbec bude..
Úvaha je to hezká. Moc propracovaný a připadlo mi, jako bych to četla v nějaké odborné knize. :)

8 SiriusNoir SiriusNoir | Web | 14. května 2009 v 21:10 | Reagovat

   člověk se vyvíjí rychle. Vždyť během pouhých několik set let, možná šest nebo sedm generací dozadu, lidé věřili v boha a kdo ne, patřil za vyrhele. Dnes lidé přemýšlí úplně opačně a naopak věřící se dostávají pod kritiku veřejnosti.
   Lidstvo si vždy bude brát inspiraci v minulých generacích, ale jen v určitých věceh, názorech. Příští generace nám bude moct rozumět, ale ta další? O tom už pochybuji.
   Jinak dobrý článek, možná až moc dlouhý a složitý.

9 Charlotta Charlotta | Web | 15. května 2009 v 22:56 | Reagovat

Jestli nám budou rozumět? Samozřejmě se najdou jedinci, kteří ano. Kteří si budou přát žít v této době, stejně tak jako někteří z nás si přejí žít v dobách minulých. Ale ta jedn avelká společnost nám rozumět nebude, a i kdyby rozuměla..nebudeme si s nimi mít co říci. Z lidí se stanou roboti, bez citů..
..Já vím, zní to trošku skepticky, ale už i lidi v dnešní době jsou tak nějak...neumím to napsat.
Ale ta úvaha je skvělá. Jsi dobrá, že to umíš takhle napsat..já bych se na to asi nezmohla.

10 Fallen Fallen | Web | 15. května 2009 v 23:40 | Reagovat

už sem zpět...a co ty?

11 Apppatch Apppatch | Web | 23. května 2009 v 19:20 | Reagovat

Za ty roky lidé už nebudou spolu komunikovat vůbec, nemají to zapotřebí. Popravdě kdo zná v dnešní době své sousedy a s kamarády si pokecá více než jen pouhé LOL a ROFL na ICQ? Slovní zásoba klesá na minimum a proto si dovolím namítnout, že se vrátíme tam, kde jsme začali --> slepí, plešatí a bezzubí budeme vydávat pouze pár základních zvuků pro komunikaci. Tak jak to říkal kdysi Einstein: "Nevím, čím se povede třetí světová válka, ale ta čtvrtá se povede zase jenom klacky!" Nutí to k zamyšlení?!

12 Ivča:) Ivča:) | Web | 26. května 2009 v 13:09 | Reagovat

Díky všem..... ve škole jsem za tuhle slohovku dostala za 3 :) Takže jsem ráda, že se líbí aspoň někomu, když už učitelce ne a oznámkuje mě nejhorší známkou ve třídě :)

13 Monča.:) Monča.:) | E-mail | 3. března 2010 v 17:58 | Reagovat

Paani.. Tohle je opravdu strašně zajímavý blog.. :) Moc se mi tu líbí.. :) A co si jen tak pročítám komentáře tak ho i navštěvují velmi zajímaví lidé.. :)
A tento článek je také velmi zajímavý.. ;) Máš to tu moc pěkné.. Někdy to tu opět určitě navštívím.. S pozdravem a chválami se loučím.. Já Monika z čech :DDD

14 andybasket andybasket | Web | 7. června 2011 v 14:49 | Reagovat

Ja pridám trošku kritiky :D. Všetci píšu, že sa im ten štýl písania páči. Mňa to naopak neskutočne iritovalo a strácala som význam viet. Vidím, že vieš písať, píšeš pekne, ale toto mi prišlo prehnané. Keby som bola učiteľka slovenčiny (vo vašom prípade češtiny; dobré že nie som) nedala by som ti jednotku, pretože by som si pomyslela, že toto dievča chce pôsobiť premúdrelo. Ale to je len môj skromný názor, nemusíte ma za to odsudzovať :)

15 andybasket andybasket | Web | 7. června 2011 v 14:51 | Reagovat

Až teraz som si všimla ten tvoj komentár, akú si mala známku... no učiteľka mi je asi podobná. Myslím, že to bolo kvôli tomu :( A kvôli tým nekonečným otázkam. Aj ja ich rada používam, ale nie toľko.
Áno veľa kritizujem, a nie nemyslím si, že ja som nejaka dokonalá a píšem úžasne! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama